هيچ كاري بدون تشكيلات پيش نمي‌رود

بدون سازماندهي، بدون تشکيلات، مديريت امکان ندارد و کار هم پيش نمي رود.
امام خامنه ای:
هيچ كاري بدون تشكيلات پيش نمي‌رود
 
تشكيلات يكي از فرايض هر گروه مردمي است كه يك هدفي را دنبال مي‌كنند. تشكيلات يعني نظم، يعني ارتباط و اتصال و زنجيره‌يي كاركردن؛ اين معناي تشكيلات است. اين چيزي است كه نه فقط بد نيست؛ بلكه يك چيز خوب و بلكه يك چيز ضروري است. هيچ كاري در دنيا بدون تشكيلات پيش نمي‌رود. انقلاب اسلامي ايران هم بدون تشكيلات پيش نرفت و پيروز نشد. 
 
طبيعى است كه اساس كار، تشكيلات است. شكى نيست كه تا تشكيلاتى نباشد، هيچ‏ چيزى براساس آن نمى ‏شود بناكرد؛ ليكن در ايجاد تشكيلات نبايد خيلى معطل ماند.
 
بدون سازماندهي، بدون تشکيلات، مديريت امکان ندارد و کار هم پيش نمي رود.  نخير، بنده معتقد به نظم سازماني هستم؛ اما معتقدم که اين نظم سازماني نبايد ما را از هويت خودمان خارج کند.
 
بايد توجه داشته باشيد که در همه‌کار، از جمله در اينکار، ساز و کار تشکيلاتي و اداري نقش مهمي دارد.  اين نه بهمعناي گم شدن در هفت توي بوروکراسي و ديوان‌ سالاري است، بلکه به معناي بودن تشکيلات، بودن مسئول و وجود يک مرکز فکر است. 
 
من در دو، سه سال قبل از اين، بايکي از فضلاي عالي مقام – که واقعاً قلباً به ايشان ارادت دارم؛ خيلي خوش فکر و نوآور هم هستند – همين نکته را مطرح کردم و گفتم شما تعدادي از اين فضلا و محققان را در جايي از قم جمع کنيد و به آنها کار تحقيقي بدهيد و بودجه‌يي هم برايش بگذاريد؛ اما تعقيب نشد و متأسفانه اينکارها انجام نمي شود! من ايراد ندارم که چرا فلان آقا اين کار را نکرده؛ معلوم است که اين کارها فردي انجام نمي گيرد؛ اين کارها تشکيلات و مديريت تشکيلاتي لازم دارد.
 
نکته‌ي ديگر، کارجمعي، تعاون و همکاري با يکديگر وهمت بلند است. کودکان و همچنين جوانان را از آغاز عادت بدهيم که با همتِ بلند نگاه کنند. مسائل گوناگوني وجود دارد که اينها را بايد در سطح دنيا ديد، در سطح جهاني بايد مشاهده کرد، نه درسطح منطقه‌اي، چه برسد به اينکه انسان بخواهد آنها را در سطح کشوري يا در سطح ولايتي و استاني ببيند. مسائلي وجود دارد که اينها را بايد در آفاقِ صدساله و صدوپنجاه ساله ديد، نه در يک افق محدود پنج ساله و ده ساله و کمتر. اينها همت بلند لازم دارد؛ نگاه بلند همتانه به مسائل گوناگون. اين دانش‌آموز يا اين دانشجوئي که شما امروز داريد تربيت مي کنيد، چندصباح ديگر يک استاد است، يک مدير فعال است، يک کارشناس برجسته است، يک عنصر مؤثر در حرکت سياسي جامعه است؛ چندصباح ديگر اين وجود مؤثري در جامعه خواهد بود. اين را آن جوري تربيت کنيد که با اين همتِ بلند بار بيايد.
 
ما اعتقادمان اين است كه بهترين راهي و برترين حربه‌اي كه مي‌تواند اين راه را باز كند و هدايت الهي را و هدايت انقلابي را در ذهن ها و جان ها بنشاند و به ميوه بياورد مثمر كند، يك تشكيلات است يك تهذيب است. اين اعتقاد ماست، ما عقيده داريم كه اگر چنانچه كساني بخواهند در خارج از كشور براي انقلاب كار كنند و اينها متشكل نباشند، مجتمع نباشند. نخواهند توانست – از لحاظ كيفيت، از لحاظ كميت- آن كاري را بكنند كه يك گروه متشكل انجام خواهد داد. 
 
 
پی نوشت ها:
1- مصاحبه با روزنامه اطلاعات 27/11/1360
2- اعضاي واحد تبليغات خارج از كشور جزب جمهوري 18/9/1361
 
برگرفته از کتاب: کارباید تشکیلاتی باشد
3 اسفند 1394
تعداد بازدید:  1786 مرتبه

نظرات کاربران

این مطلب فاقد نظر می باشد.

  • آخرين عناوين

  • پربازديدها

  • آرشيو

بازدید امروز:3044

بازدید دیروز: 4436

بازدید کل: 8206316

حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجمع طلاب و فضلای شهرستان تکاب می باشد.