انگيزه‌هاي تشکيل خانواده در نظام هستي

زن و شوهر بهترين نعمت براي يکديگرند و عدم توجه به اين امر،کفراني بزرگ نسبت به رحمت شگفت خدا در آفرينش زن و مرد براي يکديگر و قرار دادن جاذبه‌اي لطيف ميان آن دو براي استکمال دوجانبة ايشان است.

خداي رحمان انگيزة تشکيل خانواده را در نهاد آدمي قرار داده است و اين همان جاذبه‌اي است که در ذات دو جنس مخالف نسبت به هم فراهم کرده است. اين جاذبه و گرايش طبيعي از هر جاذبة ديگري قوي‌تر است و با ازدواج تعالي مي‌يابد.

 

خداي لطيف، عاطفه‌اي شديد ميان زن و مرد قرار داده است. همين عاطفه و علاقه، زن و مرد را به هم پيوند مي‌دهد؛ پيوندي که محبوب خداست و از انسان‌هايي جدا، مجموعه‌اي بانشاط فراهم مي‌آورد و نقصي را که زن و مرد مجرد در خود احساس مي‌کنند، به کمال تبديل مي‌سازد: (زنان لباسي براي شما هستند و شما لباسي براي آنان هستيد). 1

 

زن و مرد با در کنار هم قرار گرفتن، چون لباسي يکديگر را مي‌پوشانند و همديگر را از نادرستي و گناه حفظ مي‌کنند و از آسيب‌ هوس‌ها حراست مي‌نمايند. آنان براي يکديگر چون لباسي هستند که در سرما و گرما ماية نگه‌داري آدمي است. چنان‌که لباس ماية زينت و بيانگر شخصيت انسان است، زن و مرد ماية زينت و کامل کردن شخصيت يکديگرند؛ همان‌طور که لباس نزديک‌ترين پوشش به آدمي است، زن و مرد نزديک‌ترين پوشش براي يکديگرند. آنان نزديک و تنگاتنگ و همدم و همراز همند و اين‌گونه همديگر را پوشش مي‌دهند و نقص يکديگر را جبران مي‌کنند.

 

مرد نقص خود را با زن، و زن نقص خود را با مرد، و هر دو با خانواده کامل مي‌کنند. مرد در وجود خود به کمالي نياز دارد که با زن تأمين مي‌شود، و زن در وجود خود به کمالي نياز دارد که با مرد تأمين مي‌شود، و هر دو به مجموعه‌اي نياز دارند که فقط با خانواده تأمين مي‌شود. در اين مجموعه است که زن و مرد به نيازهاي عاطفي، جسمي و روحي يکديگر پاسخ مي‌دهند و بهترين زمينه را براي رشد و کمال يکديگر و فرزندان آيندة خويش فراهم مي‌سازند: (و خدا براي شما از خودتان همسراني قرار داد و از همسرانتان براي شما فرزندان و نوادگاني نهاد، و از چيزهاي پاکيزه به شما روزي بخشيد. آيا [باز هم] به باطل ايمان مي‌آورند و به نعمت خدا کفر مي‌ورزند؟) 2

 

زن و شوهر بهترين نعمت براي يکديگرند و عدم توجه به اين امر،کفراني بزرگ نسبت به رحمت شگفت خدا در آفرينش زن و مرد براي يکديگر و قرار دادن جاذبه‌اي لطيف ميان آن دو براي استکمال دوجانبة ايشان است.

 

هريک از زن و مرد در حدّ خود ناقص و محتاج طرف ديگر است. انگيزه‌بخش زن و مرد در ميل به يکديگر، همين نقص و احتياج است که هريک را به سوي ديگري مي‌کشاند و چون بدان برسد، به آرامش مي‌رسد؛ زيرا هر ناقصي مشتاق کمال است و هر محتاجي نيازمند رفع نياز و فقر خويش است.3 اين همان چيزي است که در زن و مرد به‌عنوان يک موهبت به وديعت نهاده شده است. مرد، نيازمند زن و زن، نيازمند مرد است و هر دو نيازمند خانواده‌اند. 4

 

پی نوشت ها:

1. (هُنَّ لِبَاسٌ لَکم وَ أنتُم لِبَاسٌ لَهُنَّ( بقره (2)، 187.

2. (وَاللهُ جَعَلَ لَکم مِنْ أنفُسِکم أزواجاً وَ جَعَلَ لَکم مِنْ أزواجِکم بَنينَ وَ حَفَدَةً وَ رَزَقَکم مِنَ الطَّيِّبَاتِ أفَبِالْبَاطِلِ يُؤمِنُونَ وَ بِنِعمَتِ اللهِ هُمْ يَکفُرُونَ( نحل (16)، 72.

3. ر.ک: دلشاد تهراني، مصطفي، سيرة نبوي، دفتر چهارم (سيرة خانوادگي)، ص35ـ37.

4. ر.ک: طباطبايي، محمدحسين، تفسير الميزان، ج16، ص166.

 

منبع: خانواده و تربیت مهدوی، ص 28

21 اردیبهشت 1392
تعداد بازدید:  2214 مرتبه

نظرات کاربران

این مطلب فاقد نظر می باشد.

  • آخرين عناوين

  • پربازديدها

  • آرشيو

بازدید امروز:3185

بازدید دیروز: 4436

بازدید کل: 8206457

حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجمع طلاب و فضلای شهرستان تکاب می باشد.