حکایت خانه ویران پادشاهان

وقتی عمرو بن لیث صفّار در زمستان بسیار سردی با لشکریانش وارد نیشابور شد، به سربازان خویش دستور داد در خانه های مردم سکنی گزینند.

آورده اند: وقتی عمرو بن لیث صفّار در زمستان بسیار سردی با لشکریانش وارد نیشابور شد، به سربازان خویش دستور داد در خانه های مردم سکنی گزینند. پیرزنی بود صاحب پنج عمارت، سربازان خانه های او را اشغال کردند. پیرزن به یکی از امرای عمرو شکایت کرد.

 

امیر گفت: فردا هنگامی که من نزد عمرو هستم بیا تقاضای تخلیه ی خانه ات را مطرح کن. پیرزن فردا همان موقع آمد و گفت: من زن پیری هستم که پنج خانه دارم؛ همه را سپاه تو گرفته اند و مرا با پنج دختر و عروس در یک خانه جا داده اند. باز در همان جا نیز سپاهیان تو هستند. مناسب نیست سربازان در منزلی که چند زن و دختر هستند، زندگی کنند. عمرو گفت: تو می گویی لشکر در این سرمای شدید به سر ببرند؟ دور شو!
 
پیرزن رفت. همین که دور شد، امیر به عمرو گفت: این زن پرهیزکار و عابد است، خوب است درباره او لطفی کنید. عمرو دستور داد پیرزن را برگردانند. وقتی او را آوردند، پرسید: قرآن خوانده ای! پیرزن جواب داد: آری. عمرو گفت: خدا در قرآن فرموده: «إ نَّ المُلُوکَ إِذا دَخَلُوا قَریَةً أَفسَدُوها وَ جَعَلُوا أَعِزَّةَ أَهلِها أَذِلَّةً وَ کَذالِکَ یَفعَلُونَ؛ »[1] پادشاهان وقتی وارد شهری می شوند، آن را تباه می سازند، عزیزان آن دیار را خوار می کنند و این شیوه آنان است.
 
پیرزن پاسخ داد: آری! درست است؛ ولی گویا امیر این آیه را [از همان سوره] نخوانده است که:« فَتِلکَ بُیُوتُهُم خاوِیَةً بِما ظَلَمُوا إِنَّ فی ذلِکَ لَآیَةً لِقَومٍ یَعلَمُونَ»[2] ؛ و این خانه های آن ها است که بر اثر ستمکاری، به ویرانه تبدیل شده است، به راستی که در این هلاکت، عبرت است برای مردم دانا.
 
این آیه چنان در عمرو تأثیر کرد که به لشکرش فرمان داد خانه های مردم را تخلیه کنند و دستور داد در شهر جار بزنند که پس از سه ساعت هر سربازی که در شهر یا خانه ی مردم دیده شود، کشته خواهد شد. آن گاه تمامی سپاه در خارج شهر در محلّی به نام "شادیاخ" – که اکنون باغستانی است – خیمه زدند![3]
 
پی نوشت ها:
 
[1]. نمل/34.
[2]. نمل/52.
[3]. نمونه هایی از تأثیر و نفوذ قرآن/122-124؛ به نقل از: تاریخ بحیره/19.
 
 
منبع: پایگاه تحقیقاتی آموزش مبلغین
 

 

15 اردیبهشت 1392
تعداد بازدید:  2174 مرتبه

نظرات کاربران

حسن در ساعت 18:0:6  تاریخ   15 اردیبهشت 1392  گفته:     

اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا

 

0
2
  • آخرين عناوين

  • پربازديدها

  • آرشيو

بازدید امروز:2960

بازدید دیروز: 4436

بازدید کل: 8206232

حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجمع طلاب و فضلای شهرستان تکاب می باشد.