چرا باید در احكام دین، از مراجع تقلید كنیم؟

ساختمانِ بدون پروانه و مجوّز قابل تخریب است مگر آنكه صاحبِ خانه آنگونه طراحى كرده باشد كه تصادفاً خانه او طبق مقرّرات مسئولین شهرسازى واقع شده باشد.

سوال: چرا باید در احكام دین، از مراجع تقلید كنیم؟

جواب: همه مردم در همه زمان‏ها و مكان‏ها، چیزى را كه نمى‏دانند از كارشناس مى‏پرسند. مراجع تقلید و علما نیز هنگامى كه مریض شوند از نسخه پزشكان تقلید مى‏كنند. بنابراین تقلید ریشه در تاریخ بشر دارد و ما در شناخت احكام دین به كارشناس دین مراجعه مى‏كنیم، چنانكه در امور دیگر به كارشناس آن رجوع مى‏كنیم. 
در قرآن مى‏خوانیم: «فَسئلوا اهل الذِّكر اِن كنتم لاتعلمون»(سوره نحل، آیه 43) اگر نمى‏دانید از اهل ذكر سؤال كنید. 
این آیه نمى‏فرماید: از هر عالمى سؤال كنید، بلكه مى‏فرماید: از عالمى سؤال كنید كه اهل ذكر باشد، یعنى یاد خدا باشد، پروا و تقواى الهى داشته باشد، نسبت به دانسته‏ها و آموخته‏هاى خود فراموشكار نباشد. 
به گفته روایات، تقلید باید از عالمى باشد كه علاوه بر علم و آگاهى در بالاترین سطح، عادل نیز باشد و افكار، گفتار و رفتارش بر اساس هوا وهوس وتمایلات نفسانى نباشد. 
ساختمانِ بدون پروانه و مجوّز قابل تخریب است مگر آنكه صاحبِ خانه آنگونه طراحى كرده باشد كه تصادفاً خانه او طبق مقرّرات مسئولین شهرسازى واقع شده باشد. عمل بدون تقلید نیز باطل است، جز آنكه این عمل مطابق فتواى مرجع تقلیدش باشد.
 
به عبارتی دیگر تقلید جاهل از جاهل را هیچ کس تأیید نمی کند. انگار کوری را عصا کش کوری دیگر کنند. ولیکن جاهل به سمت عالم کشیده شود مطلوب است. مثلاً ماشین کسی که خراب شده است، باید پیش چه کسی برود؟ پیش مکانیک. 

در مباحث علمی هم همین شکل است. اگر خودت صاحب نظری که هیچ، اگر نیستی برو پیش یک عالم تا جوابت را بدهد. بیش از هر چیز دلیل عقلی دلیل تقلید است. مجتهد ده ها سال زحمت کشیده و زبان اهل بیت(علیهم السلام) و قرآن را یاد گرفته است. روایات ضعیف و قوی را می داند و دلالت روایات را می فهمد.
و تقلید در امور فرعیه جایز است.

پیامبر أعظم

26 دی 1391
تعداد بازدید:  2634 مرتبه

نظرات کاربران

این مطلب فاقد نظر می باشد.

  • آخرين عناوين

  • پربازديدها

  • آرشيو

بازدید امروز:3210

بازدید دیروز: 4436

بازدید کل: 8206482

حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجمع طلاب و فضلای شهرستان تکاب می باشد.